Czy ZUS może sprawdzać podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy – nowe orzecznictwo

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę w 29 listopada 2023 r. (sygn. akt III UZP 3/23), w której uznał, że ZUS ma prawo podważyć podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy, w przypadku, gdy ten będąc w początkowym okresie prowadzenia działalności, zadeklarował bardzo wysoką podstawę wymiaru, pomimo tego, że jego przychody były dużo niższe. Co to oznacza dla przedsiębiorców – o tym w poradzie video.

Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. - przykłady kalkulacji wzrostu wynagrodzeń i stawek ZUS

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4.242 zł brutto. To oznacza podwyżkę o około 22% w stosunku do płacy minimalnej w I połowie 2023 roku (3.490 zł) i podwyżkę o około 19% w porównaniu z najniższą krajową w II połowie 2023 roku (3.600 zł brutto).

Zakończenie umowy terminowej po zmianach z 2023 roku

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami pracodawca ma obowiązek podawać przyczynę wypowiedzenia umowy na czas określony. Czym ona się różni w porównaniu z przyczyną wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?

Jakie zasady BHP stosuje się przy pracy zdalnej

Pracownik w czasie wykonywania pracy zdalnej ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Z tym wiążą się określone obowiązki pracodawcy, przy czym zakres jest inny niż w przypadku pracowników stacjonarnych. Zapraszamy do obejrzenia materiału video, w którym ekspert Paweł Ziółkowski opowie o szczegółach.

Na jakich zasadach można uchylić odrębne przywileje dotyczące niepełnosprawnego – nowe stanowisko

Niepełnosprawni pracownicy mają różne przywileje m.in. w zakresie czasu pracy. Z kolei pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym mają w dodatku niższe normy. Jest jednak możliwość, aby uchylić te dodatkowe przywileje związane z czasem pracy. Obejrzyj poradę video i poznaj odpowiedzi na pytania.

Emerytury pomostowe od 1 stycznia 2024 r. – zmiany przepisów

Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje osobom przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie zmiany o emeryturach pomostowych. Ta nowelizacja jest korzystna dla pracowników, którzy będą mogli w przyszłości skorzystać z tego świadczenia.

Dyrektywa w sprawie jawności płac i równych zasad wynagradzania kobiet i mężczyzn – jakie zmiany przewiduje

Prace nad dyrektywą w sprawie jawności płac i równych zasad wynagradzania kobiet i mężczyzn są już na finiszu i dyrektywa ma wejść w życie jeszcze w 2023 roku. Warto wiedzieć, że jeżeli nowe przepisy zostaną wprowadzone do polskiego systemu prawnego działy hr będą miały dużo pracy. Sprawdźmy, co się zmieni.

Jak wypełniać wniosek o okazjonalną pracę zdalną

Pracownik może wnioskować o okazjonalną pracę zdalną zgodnie z nowymi przepisami. Obejrzyj video instrukcję i dowiedz się, jak prawidłowo należy wypełnić wniosek o okazjonalną pracę zdalną.

Indywidualny rozkład czasu pracy – jak wprowadzić zgodnie z przepisami z 2023 roku

Zapraszamy na video szkolenie w trakcie, którego ekspert prawa pracy Szymon Sokolik odpowie na pytania dotyczące indywidualnego rozkładu czasu pracy. Szkolenie obejmuje również zmiany wprowadzone w 2023 roku.

Zapisy dotyczące urlopu i procedury rozwiązania stosunku pracy w nowej informacji o warunkach zatrudnienia

Obowiązujące od 2023 r. przepisy polecają wskazywanie w informacji o warunkach zatrudnienia wymiaru przysługującego pracownikowi płatnego urlopu wypoczynkowego. Wskazuje też podawanie innych płatnych urlopów. Jak robić to prawidłowo? Obejrzyj poradę video i dowiedz się więcej na ten temat.